Prasowanie to jedna z najczęściej wykonywanych czynności domowych. Każdemu z nas w mniejszej lub większej mierze zależy na dobrym wyglądzie, a gdy pracujemy w biurze, często schludny, elegancki wygląd to wręcz konieczność. W tej sytuacji nie jesteśmy w stanie obejść się bez żelazka, a jego skuteczne działanie to podstawa naszego dobrego wyglądu. Jednakże jak każde urządzenie, żelazka tradycyjne mogą ulegać awariom. Co zrobić, aby skutecznie i bezawaryjnie służył nam przez wiele lat? Jest na to kilka dobrych rad. Przedstawiamy je poniżej.
Woda destylowana
Jednym z podstawowych problemów dotyczących żelazek jest używanie twardej wody kranowej do generowania pary, co z czasem powoduje ich zakamienienie. Dlaczego tak się dzieje? Na skutek podgrzewania wody, cząsteczki kamienia i osady wapienne zawarte w wodzie osiadają na ściankach komory parowej. Im częściej prasujemy, tym więcej wody przechodzi przez żelazko. Tak samo tym więcej cząsteczek osiada na wrażliwych podzespołach. W skrajnych przypadkach, na wewnętrznych elementach powstaje gruba skorupa wapienna, która powoduje sporo negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim, działanie urządzenia jest utrudnione. Nie cała woda może być zamieniona w parę. Jako rezultat z otworów parowych może wydobywać się woda, która zachlapuje świeżo wyprane tkaniny. Co więcej, gdy elementy kamienne się odklejają, wypadają na odzież razem z woda i parą i brudzą Twoje ubrania.
Rozwiązania na ten problem są dwa. Pierwsze to użycie wody destylowanej, dostępnej na każdej stacji benzynowej. Woda ta wygląda jak zwykła kranówka, ale pozbawiona jest soli mineralnych (m.in. potasu, magnezu, chloru, sodu, wapnia) i innych związków organicznych oraz mikroorganizmów, które mogłyby powodować osadzanie się kamienia. Dzięki niej masz gwarancję, że cała woda zostanie zamieniona w parę, a w komorze parowej nie pozostaną żadne niespodzianki. Drugim rozwiązaniem jest zakup urządzenia z filtrem antywapiennym, który wychwytuje i zatrzymuje cząsteczki kamienia. Gdy się napełni, wystarczy go otworzyć i opróżnić. Modele żelazek z filtrem antywapiennym możesz poznać na stronie www.ranking-zelazek.pl. Znajdziesz tam propozycje czołowych producentów, takich jak Philips, Tefal, Braun.
Wyłączanie od razu po zakończonej pracy
Kolejnym ważnym czynnikiem jest nie nagrzewanie urządzenia więcej niż potrzeba. Żelazko podgrzewa swoją stopę, aby ciepło przeszło na prasowaną tkaninę, a przez to ją wyprostowało. W wyniku tego stopa oddając ciepło delikatnie się schładza. Jednak każdemu zdarza się zostać wybitym z rytmu poprzez niespodziewany telefon lub ciekawą akcję w filmie. Wtedy żelazko cały się czas nagrzewa, a w skrajnych przypadkach, jeżeli nie używasz go przez dłuższą chwilę, może dojść do jego przegrzania. W wyniku tego uszkodzony może zostać termostat i stopa. Również plastikowe elementy obudowy mogą ulec delikatnemu stopieniu.
Dobre żelazko może być skutecznym pomocnikiem. Wybierając model odpowiedni dla siebie, warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Jednakże, jako że każdy kij ma dwa końce, również użytkownik powinien dbać o swój sprzęt. Taka współpraca będzie owocna i trwała przez długie lata.
- Zewnętrzny materiał partnerski