Poziomica jest narzędziem ręcznym, który wyznacza poziom i pion danej powierzchni. Wykorzystuje się ją na placu budowy od setek lat. Obecnie produkowane poziomice są wykonywane z trwałych materiałów, dzięki czemu odporne są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Ich odpowiedni wybór jest dość ważną kwestią, gdyż zależy od niej nie tylko precyzyjność pomiarów, ale także tempo wykonywanej pracy. Jak zatem odpowiednio korzystać z poziomicy?
Jak używać poziomicy?
W przypadku klasycznej poziomicy, jej działanie oparte jest na zjawisku przyciągania ziemskiego, w celu ustalenia stopnia płaskości mierzonej powierzchni. Aby jednak móc odczytać wynik, poziomica musi posiadać kilka ważnych elementów:
- Pęcherzyk powietrza
- Woda
- Cieszę z fluoryzującym barwnikiem
Jednak, żeby poziomica dobrze spełniała swoje funkcje, trzeba ją odpowiednio użyć. Proces ten nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku, dlatego też nie powinniśmy mieć z tym najmniejszego problemu. Ważne jest jednak, aby użyć odpowiedniej poziomicy, dostosowanej do rodzaju pomiaru. Gdy chcemy sprawdzić, czy meble obrazy, czy inne przedmioty są równo zawieszone, wystarczy położyć poziomice na ich prostej powierzchni i sprawdzić stan poziomu, lub pionu. Jeśli jednak jesteśmy przed procesem zawieszenia jakichkolwiek przedmiotów, a chcemy, by były powieszone w równej odległości, oraz bez efektu „krzywego” przedmiotu, wystarczy w ten sam sposób użyć poziomicy.
Jakie są rodzaje poziomic?
Podział poziomic możemy podzielić ze względu na ich budowę, a także na rodzaj wykorzystywanych elementów, które wskazują poziom płaszczyzny. Do najpopularniejszych zaliczamy:
- Poziomice libellowe – ten rodzaj poziomicy posiada ampułkę z cieczą i pęcherzykiem powietrza. Jest standardowych wymiarów, które sprawdzą się podczas prostych czynności budowlanych. Są najczęściej wykorzystywanym rodzajem poziomic zarówno w świecie profesjonalistów, jak i amatorów.
- Poziomice wężowe – składa się z pionowych rurek z przedziałką, wyznaczającą wysokość słupka wody. Dzięki niej ustalimy równy poziom, między dwoma obszarami oddalonymi od siebie. Wykorzystywane są najczęściej podczas określania płaszczyzny okien.
- Poziomice laserowe – jest idealnym rozwiązaniem, dzięki któremu wyznaczymy kąt różnych płaszczyzn w tym samym czasie. Modele te działają dzięki wiązce laserowej.
- Poziomica skrzynkowa – wyróżnia się większą sztywnością i wytrzymałością niż inne modele.
- Poziomica magnetyczna – idealne rozwiązanie podczas wykonywania prac z różnego rodzaju metalowymi elementami.
- Poziomica cyfrowa – najbardziej precyzyjny wariant poziomic. Niestety wymaga większego nakładu finansowego.
Szeroka oferta poziomic dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/miary-laty-poziomice
Na co zwrócić uwagę wybierając poziomice?
Wybór odpowiedniej poziomicy nie jest tak prosty, jakby się mogło wydawać. Dlatego też, zanim przystąpimy do zakupu urządzenia, warto w pierwszej kolejności wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę. Po pierwsze – dokładność pomiaru. W przypadku klasycznej poziomicy dokładność pomiaru zależy od ilości posiadanych libelli. Dobrej jakości urządzenie wykonuje pomiary nawet do 0,5 mm dokładności na metr. Po drugie – długość i rozmiar. Na rynku dostępne są poziomice w różnych rozmiarach. To, na którą się zdecydujemy, w głównej mierze zależeć będzie rodzaju wykonywanych pomiarów. Po trzecie – funkcje dodatkowe. W tym przypadku warto sprawdzić, czy dana poziomica nie posiada specjalnego magnesu, który zapobiega przesuwaniu się narzędzia. Innym elementem są uchwyty, dzięki którym łatwiej będzie nam wykonać pomiary. Ostatnim aspektem jest cena. Często wybierany tańszy wariant, który niestety nie zawsze jest dobrej jakości. Natomiast bardziej profesjonalne urządzenie charakteryzować się będzie niezawodnością, odpornością na uszkodzenia czy brud, oraz wilgoć.
- Zewnętrzny materiał partnerski