Jak zadbać o jakość snu – znaczenie dobrej kołdry

W trosce o zagwarantowanie sobie wysokiej jakości snu, dokładnie wybieramy materac oraz stelaż do łóżka. Nie zawsze jednak zwracamy dostateczną uwagę na kluczowe akcesoria do snu, w tym m.in. na kołdrę. Wbrew pozorom, może ona mieć duże znaczenie w kontekście zadbania o bezpieczny i komfortowy sen. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego wybór kołdry jest tak ważne oraz czym kierować się przy jej zakupie

W jaki sposób kołdra wpływa na jakość snu?

Wiele osób bagatelizuje znaczenie kołdry w zakresie komfortowego i bezpiecznego snu. To błąd. Źle dobrana kołdra może negatywnie wpływać na naszą wygodę. Zbyt mała kołdra lub zbyt cienka kołdra nie zapewni nam pożądanego komfortu snu, a zbyt gruba lub zbyt duża wpłynie na to, że będzie nam za ciepło i częściej będziemy się przebudzać. To tylko kilka podstawowych przykładów.

Kategoria kołder jest stosunkowo szeroka. Podstawowy podział obejmuje m.in.:

 • kołdry zimowe;
 • kołdry letnie;
 • kołdry całoroczne;
 • kołdry podwójne;
 • kołdry uniwersalne;
 • kołdry bambusowe;
 • kołdry z wypełnieniem syntetycznym;
 • kołdry z wełny owczej;
 • kołdry puchowe;
 • kołdry obciążeniowe;
 • itd.

Pod uwagę można wziąć różne kryteria i to one determinują podział kołder na konkretne rodzaje. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą branżowym, aby dokonać świadomego i przede wszystkim trafnego wyboru. Szeroki wybór kołder znajdziesz tutaj: https://sembella.pl/pl_PL/kategoria/koldry. W dalszej części artykułu opisano kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę w procesie zakupowym.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie idealnej kołdry?

Wybór kołdry do snu powinien być dobrze przemyślany. Pod uwagę weź kilka podstawowych kryteriów. Im lepiej dopasujesz model kołdry do swoich potrzeb, tym większy komfort snu sobie zapewnisz. Poniżej w kilku zdaniach opisano aspekty, których nie możesz pominąć.

Rozmiar kołdry

Jednym z kluczowych parametrów jest rozmiar kołdry. Powinna być ona bezpośrednio dopasowana do rozmiaru łóżka, na którym śpisz. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża kołdra negatywnie wpłynie na Twój sen oraz może sprawiać, że będzie on mniej efektywny. Źle dobrana kołdra zwiększa ryzyko przebudzeń w nocy.

Materiał

Kolejnym kluczowym czynnikiem jest materiał, z którego wykonano kołdrę. Pod uwagę należy wziąć zarówno pokrowiec, jak i jego wypełnienie. Doskonale sprawdzają się tu naturalne materiały, które dobrze przepuszczają powietrze oraz pomagają w odprowadzaniu wilgoci. Bezpośrednio wpływa to na bezpieczeństwo snu i redukuje ryzyko rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Do naturalnych wypełnień należą m.in.: wełna owcza, bambus i puch.

Grubość kołdry

Grubość kołdry należy dopasować bezpośrednio do pory roku i swoich preferencji. Latem używa się lżejszych i cieńszych modeli, a zimą warto postawić na kołdry grubsze. Wszystko po to, aby zapewnić sobie optymalne warunki snu i pożądany komfort cieplny. Źle dobrana pod względem grubości kołdra zwiększa ryzyko przeziębienia.

Dodatkowe właściwości

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe właściwości. Coraz więcej osób decyduje się na zakup modeli przeciwalergicznych, które gwarantują wysoki komfort użytkowania. Sprawdzają się one również u osób, które na co dzień nie zmagają się z alergiami.

Wybór odpowiedniej kołdry to tylko połowa sukcesu. Drugą połową jest prawidłowa pielęgnacja kołdry i regularna wymiana pościeli. Dzięki temu utrzymasz najwyższe standardy higieniczne snu, co przełoży się na jego komfort i bezpieczeństwo.