Dlaczego musisz poprawić swoją reputację lideraCzy jako lider czujesz, że Twoja reputacja jest nieustannie poddawana próbie? Czy masz wrażenie, że prawie niemożliwe jest, aby cokolwiek się udało? I dlaczego to wszystko ma tak duże znaczenie? W czasach, gdy rola liderów nigdy nie była tak ważna, dlaczego tak wiele uwagi poświęca się temu, jak ludzie postrzegają cię jako osobę? Cóż, jest wiele powodów, ale jeden wyróżnia się ponad wszystkie inne. Ludzie nie pójdą za Tobą, jeśli nie będą Ci ufać i szanować. I to powinno cię przerazić, ponieważ oznacza to, że jeśli twój zespół nie ma o tobie wysokiego mniemania jako o liderze, to prawdopodobnie nie będzie podążał za twoimi wskazówkami ani słuchał twoich rad w przyszłości.

Czym jest reputacja i dlaczego ma znaczenie?

Reputacja to ogólne wrażenie, jakie ludzie mają o Tobie. Stanowi ona podstawę, na której ludzie decydują, czy będą z Tobą współpracować, pracować, kupować od Ciebie lub podążać Twoim śladem. Innymi słowy, jest to pierwsza rzecz, którą zauważamy na Twój temat i określa ona, czego oczekujemy od Ciebie jako osoby. Dlatego tak ważne jest zarządzanie swoją reputacją - nie można zmienić przeszłości, ale można wpłynąć na to, co ludzie myślą o nas dzisiaj. A im lepsza będzie Twoja reputacja, tym łatwiejsze będzie Twoje zadanie jako lidera. Kiedy ludzie ci ufają i szanują cię, łatwiej jest ci poprowadzić ich do sukcesu. Kiedy Twoja reputacja jest pozytywna, ludzie chętniej słuchają Twoich rad, rzadziej kwestionują Twój autorytet i chętniej chcą z Tobą współpracować. Z drugiej strony, kiedy ludzie ci nie ufają, są bardziej skłonni ignorować to, co mówisz, kwestionować twoje rady i aktywnie szukać powodów, aby podważyć twój autorytet. Dlatego tak ważne jest dbanie o swoją reputację jako lidera.

Jak zbudować dobrą reputację lidera

Dobra reputacja wynika z aktywnego dbania o ludzi i robienia tego, co właściwe. To wynik aktywnego dążenia do wprowadzania zmian, rozwiązywania problemów i pomagania tym, którzy są wokół Ciebie. Dobra wiadomość jest taka, że możesz pracować nad poprawą swojej reputacji w każdej chwili, bez względu na to, kim jesteś i na jakim etapie kariery jesteś. I choć może się to wydawać trudne, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zbudować reputację inspirującą ludzi do podążania za Twoim przykładem. Po pierwsze, musisz zrozumieć, że Twoja reputacja nie jest stała, ale jest zmienna w zależności od Twoich działań. Następnie należy szukać sposobów na aktywne poprawianie swojej reputacji w codziennej pracy. I wreszcie, trzeba aktywnie bronić swojej reputacji przed ludźmi, którzy mogą próbować ją zniszczyć.