Wszyscy podatnicy co roku muszą rozliczyć swoje podatki z fiskusem. Zawsze jest to okres czasu między połową lutego a końcem kwietnia. Kto konkretnie musi rozliczyć się w tym roku? Taki obowiązek mają wszyscy ci, którzy w 2021 roku pracowali na mocy umowy zleceniowej lub na etacie. Mimo, że mamy do czynienia z podatkami cyklicznie, co rok, nadal mamy co do tego tematu wiele wątpliwości. Jaki dokładnie jest termin? Co się stanie jeśli nie wyślę swojej deklaracji w określonym terminie? Co muszę podać w swojej deklaracji podatkowej? Wszystkiego dowiesz się tutaj.
Jak rozliczysz swój podatek?
Są różne sposoby na to aby rozliczyć swój podatek https://www.podatnik.info/program-do-pit . Możesz to zrobić w sposób wszystkim nam znany, czyli wydrukować dokument w wersji papierowej, uzupełnić go samodzielnie lub z pomocą fachowca/ księgowego i następnie dostarczyć deklarację podatkową do Urzędu Skarbowego. Jest też inny, wymagający dużo mniej zachodu, sposób. Możesz wypełnić swoją deklarację przez Internet. Program do PIT pomoże Ci wypełnić e-deklaracje a Ty nie będziesz musiał przejmować się tym, że może wpisałeś coś nie w tę rubrykę co trzeba.
Aby uzupełnić i wysłać swój PIT musisz podać następujące dane:
-
imię (pierwsze),
-
nazwisko,
-
numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej),
-
identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),
-
kwota przychodów z poprzedniego zeznania podatkowego (jeśli nie uzyskiwałeś przychodów w tamtym czasie, należy wpisać ,,0'').
Oddaj swoją deklaracje podatkową w terminie
Zwykle termin oddania uzupełnionych deklaracji podatkowych sięga końca kwietnia. W tym roku jednak ostatni dzień kwietnia wypada w dzień niepracujący dla urzędów, dlatego termin został wydłużony na korzyść podatników do 2 maja. Przestrzeganie tego terminu jest bardzo ważne, a nie zwrócenie na to uwagi może zaowocować wieloma nieprzyjemnościami. Jeśli zalogowałeś się wcześniej do serwisu ale nie wysłałeś deklaracji podatkowej w terminie, nie masz się czym martwić. Dokument zostanie uzupełniony automatycznie na podstawie danych zebranych o Tobie przez administrację. Jednak w tym przypadku nie masz możliwości odliczenia żadnej kwoty od podatku ani przekazania swojego 1% podatku na wybraną organizację dobroczynną. Jeśli jednak miałeś zamiar rozliczyć się tradycyjnie może Cię spotkać tak nieprzyjemna okoliczność jak kara. Możesz otrzymać karę grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych lub karę ograniczenia wolności. W najgorszych i najbardziej skrajnych przypadkach istnieje możliwość otrzymania oby z tych kar w maksymalnym wymiarze.
Co mogę odpisać od podatku?
Tak naprawdę istnieje wiele rzeczy, które możesz odpisać od podatku, ale o tym nie wiesz. Podczas uzupełniania rubryki o ulgach pamiętaj jednak o tym, że do wielu z nich należy dostarczyć odpowiednie dokumenty. Przykładem jest ulga rehabilitacyjna. W tym przypadku należy dostarczyć coś, co potwierdzałoby poniesione koszty związane z leczeniem lub zaświadczenie lekarskie o chorobie i przebiegu leczenia.
- Artykuł sponsorowany