Koci styl życia: Jak długo żyją koty?Miłośnicy kotów mogą dobrze znać stare porzekadło, że kociarze są przyjaciółmi na całe życie, ponieważ koty nigdy nie pokochają cię z powrotem. Jednak niewiele osób wie, jak długo w rzeczywistości żyje twój przeciętny koci przyjaciel. Długość życia kota może się znacznie różnić w zależności od rasy, a nawet od osobnika. Na przykład, ogólną zasadą jest, że większe rasy kotów żyją dłużej niż mniejsze. I odwrotnie, koty zdziczałe i te, które prowadzą bardziej niebezpieczne życie, mają tendencję do krótszego życia. Wiele czynników wpływa na potencjalną długość życia kota, ale są pewne rzeczy, które każdy miłośnik kotów powinien wiedzieć o swoich kocich przyjaciołach, jeśli chce, aby żyli jak najdłużej. Czytaj dalej, aby uzyskać kilka przydatnych wskazówek, jak utrzymać własnego kotka tak długo, jak to możliwe...

Poznaj dziedzictwo swojego kota

Jeśli nie jesteś pewien, jakiej rasy jest twój kot, pomocne może być ogólne poczucie jego dziedzictwa. Ogólnie rzecz biorąc, średnia długość życia dla danej rasy kota jest mniej więcej taka, jakiej można by się spodziewać. Na przykład, koty syjamskie i perskie mają zwykle krótsze życie niż inne rasy, podczas gdy koty rasy Maine Coon i Norwegian Forest mają dłuższą potencjalną długość życia. Nie ma to nic wspólnego z jakością opieki. Wszystko zależy od genetyki. Wiadomo, że niektóre rasy są bardziej podatne na określone problemy zdrowotne, więc znajomość rasy kota może pomóc Ci być bardziej przygotowanym i zwracać uwagę na potencjalne problemy wcześniej.

Zapewnij bezpieczne środowisko

Koty z natury są myśliwymi, ale to nie znaczy, że powinny swobodnie poruszać się na zewnątrz. Dzikie zwierzęta, niebezpieczne toksyny i samochody to tylko niektóre z potencjalnych niebezpieczeństw, które na nie czyhają. W rzeczywistości wiele zdziczałych kotów prowadzi krótkie, ale niebezpieczne życie. Jeśli pozwolisz swojemu kotu włóczyć się po okolicy, istnieje prawdopodobieństwo, że nigdy nie wróci. A nawet jeśli, to może przynieść do domu jakieś paskudne choroby lub pasożyty ze swoich wycieczek.

Jeśli chcesz, aby Twój kot żył jak najdłużej, najlepiej trzymaj go w domu. Koty, które są trzymane w środku, żyją dłużej niż ich odpowiedniki na zewnątrz. Jeśli wypuszczasz kota na zewnątrz, trzymaj go z dala od miejsc o podwyższonym ryzyku, stosując ogrodzenie dla kotów. Jeśli możesz, postaraj się, aby Twoje podwórko było bezpieczne dla kota. Być może będziesz chciał trzymać go w domu przez kilka miesięcy, aby mógł przyzwyczaić się do nowego środowiska.

Kupuj wysokiej jakości karmę i suplementy

Koty są często karmione komercyjną dietą zaprojektowaną, aby utrzymać je w zdrowiu, ale to nie wystarczy, aby uchronić kota przed chorobami. Dieta Twojego kota jest ważna, ponieważ dostarcza mu energii i składników odżywczych, których potrzebuje, aby pozostać zdrowym. Jeśli możesz, kupuj wysokiej jakości komercyjną karmę dla kotów. Jest ona lepsza niż resztki ze stołu i tańsza niż codzienne kupowanie świeżego jedzenia. Ponadto, komercyjna karma dla kotów często zawiera taurynę, niezbędny aminokwas, który pomaga zapobiegać chorobom serca u kotów. Jeśli Twój kot potrzebuje specjalnego wsparcia dietetycznego, np. diety cukrzycowej, zapytaj swojego lekarza weterynarii o najlepszy sposób postępowania. Lekarz weterynarii może również przepisać suplementy, aby Twój kotek był szczęśliwy i zdrowy.