Jak chronić się przed promieniami UV i uszkodzeniami słonecznymi w naturalny sposóbKiedy myślisz o lecie, prawdopodobnie wyobrażasz sobie plaże, bikini i mnóstwo słońca. Jednak promienie UV to nie tylko ryzyko dla Twojej opalenizny; mogą one również mieć szkodliwy wpływ na Twoją skórę. Światło ultrafioletowe dzieli się na trzy kategorie: UVA, UVB i promienie UVC. Promienie UVC są bardzo niebezpieczne i nie mogą być stosowane do sztucznego opalania ani w produkcji wody pitnej, ponieważ mają zdolność przenikania głęboko do warstwy skóry właściwej. Pozostałe dwa rodzaje - UVB i UVA - są bezpieczne, jeśli wystawia się je z umiarem. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o promieniach ultrafioletowych tego lata...

Promienie ultrafioletowe i opalanie

Chociaż opalenizna wskazuje na uszkodzenia skóry, nadal ważne jest, aby upewnić się, że nie ulegniesz poparzeniu. (Chociaż ważne jest, aby zauważyć, że opalenizna jest w rzeczywistości naturalną ochroną przed oparzeniami słonecznymi, dlatego możesz zauważyć, że twoje "oparzenie" jest nieco inne niż twoja "opalenizna"). Kiedy jesteś wystawiony na działanie promieni UV, produkowana jest melanina w celu ochrony skóry. Opalenizna jest w zasadzie naturalnym sposobem ochrony skóry przed promieniami UV, więc im ciemniejsza opalenizna, tym bardziej jesteś chroniona przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce. Należy jednak pamiętać o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej, jeśli chcemy uniknąć poparzeń słonecznych i przedwczesnego starzenia się skóry. Nikt nie wygląda dobrze z oparzeniami słonecznymi, a nadmierna lub długotrwała ekspozycja na słońce może prowadzić do raka skóry.

Jak promienie UV mogą uszkodzić Twoją skórę

Nadmierna lub długotrwała ekspozycja na promienie UV może prowadzić do wielu schorzeń skóry, w tym oparzeń słonecznych i przebarwień. Oparzenie słoneczne - Poparzenie słoneczne powoduje uszkodzenie powierzchownych warstw skóry i może prowadzić do powstania zmarszczek, trądziku, a nawet raka skóry. Zmarszczki - promienie UV uszkadzają kolagen, który jest ważny dla utrzymania gładkiej i puszystej skóry. Rak skóry - promienie UV mogą prowadzić do raka skóry, w tym czerniaka, który może być śmiertelny, jeśli nie jest leczony.

Sposoby ochrony przed słońcem tego lata

Istnieje wiele sposobów, aby chronić się przed szkodliwym działaniem promieni UV, takich jak noszenie filtrów przeciwsłonecznych i przebywanie w cieniu! Krem przeciwsłoneczny - Najważniejszym sposobem ochrony przed promieniami UV jest stosowanie kremu przeciwsłonecznego. Cień - Ważne jest również, aby pozostawać w cieniu podczas najbardziej słonecznych godzin w ciągu dnia.